گاهی اوقات حضور والدین در جلسات ماساژ نه تنها آرامش دهنده است بلکه جنبه تعلیمی هم برای آنها دارد و به آنها کمک می کند تا یک سری از ماساژهای ساده را فرا بگیرند تا بتوانند در منزل آن را انجام دهند. توانمند سازی والدین در پروسه ی درمان اعتماد پذیری و رابطه ی کوک و والد را ارتقا می بخشد.
متاسفانه و علیرغم استانداردهای جهانی یک سری از کودکان از داشتن ماساژهای درمانی محروم هستند و اغلب آنهایی هستند که :
1: در بیمارستان ها یا مراکز مراقبت نگه داری می شوند.
2: دارای موقعیت های پزشکی و درمانی هستند که لمس کردن آنها امکان پذیر نیست.
3: موقعیتی دارند که لمس و ماساژ وضعیت فیزیکی آنها را بدتر می کند.
4: در خانه نادیده گرفته می شوند یا مورد سو استفاده قرار گرفته اند.
5: از پذیرفتن ماساژ بیزارند.

در پایان باید یادآور شد که ماساژ ها و تراپی هایی از این نوع می توانند در بیمارستان ها ، کلینیک ها ، مراکز توان بخشی، مراکز خصوصی و یا در خانه انجام شوند. نکته ی مهم برای کودکان با نیازهای خاص انجام دقیق ماساژ تحت نظر متخصص کاردرمانی و با رعایت دقیق پروتکل مورد تاکید برای هر کودک خاص توسط کاردرمانگر کودک است.

تاثیرات ماساژ درمانی در کودکان با نیازهای ویژه
ماساژ درمانی با هدف بهبود،رشد و تکامل رشد فیزیکی در کودکانی که دارای نواقص خاص هستند صورت می گیرد .
پوست بدن انسان بزرگ ترین ارگان اندامی او به حساب می آید و به شدت حساس است.این اندام در رحم و حتی در زمان تولد دارای نورون های حسی قوی ای است.
تحقیقات در زمینه ماساژ درمانی نشان داده است که حس لامسه تاثیر زیادی بر رشد احساسی و فیزیکی کودک دارد علی الخصوص در کودکانی که دارای ظرافت های و حساسیت های پزشکی خاصی هستند .
ماساژ دادن و لمس کردن بدن کودک دو فرم قوی غیر کلامی برای برقراری ارتباط هستند که تاثیر عمیقی بر کودکان می گذارند.
این نوع ماساژ ها درد را تسکین داده و بهبودی به همراه دارند و می توانند تا درصدهای بالایی استرس را کاهش داده و شرایط ناهنجار موجود را مدیریت می کنند و در نهایت سلامت و تکامل فردی به همراه دارند.
ماساژ درمانی معمولا در ترکیب با تراپی های دیگر به کار می روند مثل تراپی فیزیکی، کاردرمانی و گفتاردرمانی ، تا از آن طریق مزایای آن ارتقا پیدا کند.
از فواید ماساژ درمانی افزایش حرکت کودک است. همچنین این نوع ماساژ جریان خون را فعال تر می کند و درد را کاهش می دهد و به کودکان دارای نقص کمک می کند تا افزایش وزن داشته باشند و خواب بهتری را تجربه کنند و هوشیاری و پاسخ دهی بیشتری را تجربه کنند.
ماساژ درمانی کودکان با ماساژ درمانی بزرگسالان چه تفاوت هایی دارد
از نظر فیزیکی، روانی، احساسی و البته قانونی کودکان دارای نیازها ، خواسته ها و محدودیت های خاصی هستند. درک رشد فیزیکی کودک هم در این میان بسیار مهم است . توجه داشته باشید که تغییرات فیزیکی یک کودک 2 تا 12 ساله تا چه حد با رشد فیزیکی یک فرد 30 تا 40 ساله متفاوت است بنابراین دانستن نوع ماساژ و چگونگی مواجهه با آن فرد در بازه ی سنی خاص از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
در ماساژ درمانی 5 فاز موثر در نظر گرفته می شود که به شرح زیر هستند
1: اجازه
همیشه قبل از انجام هر گونه ماساژی از کودک اجازه بگیرید. کودکان علی الخصوص آنهایی که سن کمتری دارند از این امر آگاهی ندارند که حق انتخاب یا مخالفت با چیزی را دارند، مخصوصا وقتی در مراکز مراقبت یا در بیمارستان هستند. حق تصمیم گیری کودک در این زمینه استرس را از او دور می کند و به او یادآوری می کند که نقش موثری در سلامت و درمان خود دارد.
2: مدت زمان انجام ماساژ
به عنوان یک کودک انجام کارهای طولانی مدت بسیار کسل کننده و گاهی عذاب آور است. بنابراین لازم است تدابیری اندیشیده شود تا مدت زمان ماساژ درمانی تا حد ممکن تقلیل پیدا کند. زمان ایده آل با توجه به شرایط جسمی کودک بین 15 تا 20 دقیقه است. می توان ماساژ هایی با مدت زمانی کمتری را در فواصل مختلف روز انجام داد تا هم تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد و هم هیچ گونه خستگی بوجود نیاورد.
3: میزان فشار
اینکه کودک بتواند اجازه داشته باشد تا میزان فشار ناشی از ماساژ را مشخص کند از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است هر بیمار را به صورت مجزا و قبل از شروع دوره ی ماساژ ملاقات کرده و تست های سنجش تحمل را برای آنها انجام دهید. ممکن است برای یک کودک ماساژ با شدت بالا مطلوب و تسکین دهنده باشد در حالیکه برای فرد دیگر نوع خفیف آن آزار دهنده باشد. آنچه در این جا مهم است اعتمادی است که بین کودک و فرد ماساژ دهنده وجود دارد. بیش حسی یا هایپرسنس بودن و کم حسی یا هایپوسنس بودن را کاردرمانگر کودک می تواند تشخیص گذاری کرده و توصیه های لازم را برای میزان فشار و زمان آن با توجه به شرایط کودک به خانواده و یا مربی بدهد.
4: موقعیت و نوع قرار گیری کودک
آن موقعیتی که برای شما مطلوب است ممکن است برای دیگری مطلوب نباشد علی الخصوص کودکانی که دارای نواقص خاص هستند ، محدود به ویلچیر هستند یا توان حرکتی محدودی دارند. بنابراین لازم است نوع قرار گیری کودک را طوری تنظیم کنید که در مطلوب ترین حالت باشد و احساس درد نکند همچنین بتواند با شما تماس چشمی برقرار کند و در حین ماساژ اگر احساس رنجش خاطر کرد با میمیک های صورت آن را به شما نشان دهد.
در انجام ماساژ نیز تلاش کنید حالات و قرار گیری های متفاوت را تجربه کرده و در انجام آنها خلاقیت داشته باشید. تمام حالات اعم از نشسته ، ایستاده و دراز کشیده را امتحان کنید. گاهی اوقات نیز لازم است درمان در حضور والدین انجام شود چرا که ممکن است کودک احساس خجالت کند و حضور والدین به او حس آرامش می دهد.
5: والدین
فرزندان با هر مشکل فیزیکی می توانند به نوعی تنش برای والدین به حساب بیایند و وظیفه درمانگر این است تا جایی که می تواند خاطری آسوده را برای والدین فراهم کند. انتخاب درست درمانگر و ماساژ درمانگر یکی از فاکتورهایی است که کمی از فشارها را از والدین دور می کند و در ادامه ی مسیر درمان آنها را آگاه تر می کند.
 منبع :

University of miami /miller school of medicine 2019

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ماساژ تخصصی کودکان

/
ماساژ درمانی با هدف بهبود،رشد و تکامل رشد فیزیکی در کودکانی که دارای نواقص خاص هستند صورت می گیرد .

اختلال پردازش حسی

/
کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) دارای نقص در ارتباطات،نقص تعامل اجتماعی و تخیل، که سه مؤلفه اصلی از خودسازی می باشند هستند.

ضربه مغزی ، بهبودی پس از ضربه مغزی

/
کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) دارای نقص در ارتباطات،نقص تعامل اجتماعی و تخیل، که سه مؤلفه اصلی از خودسازی می باشند هستند.

گفتار درمانی برای کمک به اختلالات طیف اوتیسم با برنامه واقعیت افزوده AR

/
کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (ASD) دارای نقص در ارتباطات،نقص تعامل اجتماعی و تخیل، که سه مؤلفه اصلی از خودسازی می باشند هستند.
هوش

امتیاز شما به این متن