سکته مغزی و نشانه های آن

سکته چیست:

 اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود. به نظر برخی پزشکان و متخصصان، خطر بروز سکته مغزی در زنان به علت بیماری های ژنتیک، موارد هورمونی، مصرف برخی داروها و پیامدهای ناشی از زایمان بیشتر از مردان است.

سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود (سکته مغزی ایسکمیک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند. دلیل سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار خواهد گرفت. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است.

نشانه های سکته مغزی:

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

۱- ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)

۲- فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)

۳- عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)

۴- اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)

۵- اشکال در بلع (دیس فاژی)

۶- کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)

۷- دو بینی- تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم

۸- سردرد شدید و ناگهانی

۹- از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت- اختلال در قضاوت

۱۰- سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی

۱۱- بی‌ اختیاری ادرار و مدفوع

۱۲- اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.

۱۳- عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده و یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

تهیه:میلاد محمدی ترازک متخصص کاردرمانی

منبع: سایت بیتوته

6 پاسخ
  1. online
    online گفته:

    I think the first time I sang Dream of Gerontious was with you and the London Choral Society, David, and it was a tremendous experience. Thank you very much for your blog about Dream of Gerontious, you have answered the question that is in my heart and I am glad. Tuesday Ive Ellon

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هوش

امتیاز شما به این متن